ترفند های استفاده صحیح از ماشین لباسشویی

یخچال و فریزر (پایین فریزر) کامبی شارپ مدل SJ-SBM415D
۲۲ مهر ۱۳۹۷
کولر گازی سرد و گرم شارپ
۲۴ مهر ۱۳۹۷

ترفند های استفاده صحیح از ماشین لباسشویی

جالب است که بدانید استفاده نادرست از ماشین لباسشویی بر خلاف تصور عموم سبب ایجاد میکروب و باکتری های گوناگون بر لباس می گردد.

ترفند های استفاده صحیح از ماشین لباسشویی

جالب است که بدانید استفاده نادرست از ماشین لباسشویی بر خلاف تصور عموم سبب ایجاد میکروب و باکتری های گوناگون بر لباس می گردد در حالی اکثر ما فکر می کنیم که ماشین لباسشویی هرگونه میکروب و باکتری را شسته و از بین می برد. اشتباهاتی هستند که برخی اوقات افراد در استفاده از این ماشین مرتکب می شوند اما روحشان هم خبر ندارد که با این کار نه تنها از عمر مفید دستگاه و لباس می کاهند بلکه سلامت خانواده را به خطر می اندازند.


یکی دیگر از اشتباهات رایج ما رها کردن لباس ها پس از پایان سیکل شستشو است. این در حالیست که اگر لباس ها بیش از ۳۰ دقیقه در لباسشویی بماند. باعث ایجاد قارچ و کپک می شود. درنگ نکنید! بلافاصله پس از پایان شستشو لباس ها را پهن کنید.
  1. لباس های زیر از جمله لباس هایی است که باید حساسیت زیادی در مورد آنها به خرج داد. لباس زیر در محیطی بسته که رطوبت نیز دارد از منابع انتشار میکروب قلمداد می شود. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که موقع شستشوی لباس، ملحفه یا حوله، لباس زیر را هم به آن اضافه می کنید، دست نگه دارید. همچنین ممکن است آلودگی سایر لباس یا پارچه ها به لباس زیر سرایت کند که در این مورد نیز بسیار خطر آفرین است چرا که این دسته لباس به طور مستقیم با پوست سر و کار دارد و در صورت آلودگی موجب تحریکات و بیماری های پوستی گردد.
    توصیه: بهتر است لباس زیر با دمای بالا شسته شود و سپس در معرض مستقیم آفتاب قرار گیرد.
  2. برخی تصور می کنند که برای حفظ رنگ ملحفه، پتو یا روبالشی بایستی آنها را در دمایی ملایم و حتی مدت زمانی کم بشویند و یا در فواصل زمانی زیاد شستشوی آنها را اعمال می کنند در صورتی که اینکار سبب تولید باکتری و میکروب می شود. برای عدم ایجاد اینها حتی المقدور سعی کنید آنها را هر چهارده روز یک بار با آبی کاملاً داغ و دور تند بشویید با اینکار ملحفه و پتو را استریلیزه کرده اید. توجه داشته باشید که پس از شستشو آنها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید اینکار موجب می شود که عوامل حساسیت زا رفع شود.
  3. همه ما می دانیم که محیط مناسب جهت پرورش انواع قارچ یا کپک محیطی مرطوب است. این قارچ و کپک به خصوص در افرادی که آلرژی و حساسیت دارند ممکن است سبب خس خس سینه و یا سوزش چشم گردد. برای اینکه این اتفاق نیفتد پس از اینکه شستشو در ماشین لباسشویی پایان یافت، در دستگاه را باز بگذارید تا هوای ماشین به طور کامل خارج شود.
  4. اگر که تصمیم گرفته اید ماشین لباسشویی خود را در رختکن قرار دهید شاید بهتر باشد در تصمیمتان تجدید نظر کنید. قرار دادن دستگاه در رختکن به دلیل محیط مرطوبی که دارد باعث ایجاد بیماری های پوستی می گردد. عوامل حساسیت زا به لوازم موجود در حمام و یا لباس سرایت کرده و شما را دچار بیماری های پوستی می کند.
توصیه: سعی کنید لباسشویی را در محیطی مانند آشپزخانه قرار دهید، بدین ترتیب پس از پایان کار دستگاه پنجره را باز می کنید و رطوبت اضافی خارج می شود. با این کار از انتشار و تکثیر قارچ و کپک جلوگیری می کنید.
  1. برخی شوینده ها برای دستان شما حساسیت ایجاد می کند. ممکن است فکر کنید اگر این مواد در لباسشویی استفاده گردند مشکل بر طرف می شود. در حالی که این حساسیت پس از شستشو لباس شما با آن مواد به قوت خود باقیست و مشکل ساز است.

توصیه: همچنین استفاده از نرم کننده ها و شوینده های معطر نیز برای شستن افراد مبتلا به آسم و آلرژی و لباس های اشخاصی که مبتلا به بیماری های تنفسی، آلرژی و انواع حساسیت هستند بهتر از پودر یا مواد شوینده استفاده ننمایند.

  1. یکی دیگر از اشتباهات رایج ما رها کردن لباس ها پس از پایان سیکل شستشو است. این در حالیست که اگر لباس ها بیش از ۳۰ دقیقه در لباسشویی بماند. باعث ایجاد قارچ و کپک می شود. درنگ نکنید! بلافاصله پس از پایان شستشو لباس ها را پهن کنید.
  2. لباس های کثیف جمع شده در طول هفته را درون دیگ لباسشویی قرار ندهید. آلودگی لباس به لباسشویی سرایت می کند و علاوه بر آن به طور تدریجی وارد منافذ ریز لباس شده و بی آنکه متوجه شوید زمینه ایجاد بیماری در شما و خانواده تان فراهم می شود.
  3. اگر لباس و کفشتان گلی شده و شما آنقدر خسته اید که قصد ندارید آن ها را بشویید آنها را در حیاط یا گوشه ای از خانه قرار دهید. کفش ها را درون ماشین هم نیندازید چرا که میکروب های درون آنها در سوراخ های لباسشویی جا خوش کرده و تدریجاً لباس هایتان را نیز آلوده می نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *