پاک کردن لکه ها از روی لباس

کولرگازی کم مصرف شارپ AH-AP18SHM
۴ مهر ۱۳۹۷
استفاده از ماشین ظرفشویی شارپ
۹ مهر ۱۳۹۷

پاک کردن لکه ها از روی لباس

چگونه لکه های مختلف را از لباسمان پاک کنیم؟ راهنمایی برای شستن لباس

پاک کردن لکه ها از روی لباس

روش هایی برای از بین بردن لکه از روی پارچه

 • لکه واکس کفش:

ناحیه لکه راباید به آرامی و بدون صدمه زدن به لباس مالش داده و بسایید و سپس با استفاده از مواد شوینده آبکشی نمایید. در صورتی که لکه برطرف نشد، آن را با استفاده از محلولی با نسبت ۱ به ۲ از الکل (۹۶ درصد) و آب لکه گیری کرده و سپس با آب ولرم شستشو دهید.

 • لکه چای و قهوه:

ناحیه لکه لباس را بر روی دهانه یک سطل پهن کنید و آب گرمی که دمای آن تا اندازه قابل تحمل برای آن نوع لباس داغ شده است ، برروی لکه بریزید. در صورتی که نوع لباس اجازه می دهد، لکه را با سفید کننده پاک کنید.

 • لکه شکلات و کاکائو:

پس از خیساندن لباس های لکه دار در آب سرد و لکه بری با استفاده از آب صابون یا مواد شوینده، آنها را با آب کاملأ داغ تا دمایی که بافت پارچه می تواند تحمل کند، شستشو نمایید. در صورت باقی ماندن لکه روغنی آن را با آب اکسیژنه (۳%) پاک کنید.

 

 • لکه رب گوجه فرنگی:

پس از آنکه باقیمانده مواد را بدون صدمه زدن به لباس پاک کردید، آن را به مدت ۳۰ دقیقه در آب بخیسانید و سپس با شوینده مناسب لکه بری کرده و شستشو نمایید.

 • لکه تخم مرغ آب پز شده:

باقیمانده مواد را بدون صدمه زدن به لباس پاک کنید و سپس لکه را با استفاده از یک اسفنج و پارچه نرم که از قبل در آب سرد خیسانده شده است، برطرف کنید. با مواد شوینده مناسب لکه بری کرده و با سفید کننده رقیق شستشو دهید.

 • لکه گریس و لکه  رنگ های روغنی:

ابتدا مواد باقیمانده را پاک کنید. لکه را با مواد شوینده برطرف کنید و سپس با آب ولرم و صابون شستشو دهید.

 • لکه خردل:

بر روی لکه گلیسیرین بمالید.با مواد شوینده لکه بری کنید و سپس با آب بشویید. در صورتی که لکه برطرف نمی گردد، آن را با الکل پاک کنید. ( در رابطه با پارچه های مصنوعی و رنگی می بایست محلول حاوی نسبت ۱ به ۲ الکل به آب استفاده شود)

 • لکه میوه جات:

ناحیه لکه لباس را بر روی دهانه یک سطل پهن کنید و آب سرد بر روی آن بریزید. از ریختن آب داغ بر روی لکه خودداری نمایید. لکه را با آب سرد پاک کنید و بر روی آن گلسیرین بمالید. ۱ تا ۲ ساعت منتظر بمانید و سپس با چند قطره سرکه سفید لکه را پاک کرده و آن را آبکشی نمایید.

 • لکه سبزه / لکه چمن:

قسمت لکه دار را با شوینده پاک کنید. در صورتی که نوع لباس اجازه می دهد، لکه را با سفید کننده پاک کنید. لباس های پشمی را با الکل پاک کنید. ( در رابطه با پارچه های رنگی، محلول حاوی نسبت ۱ به ۲ الکل خالص به آب استفاده کنید)

 • لکه آثار سوختگی:

در صورتی که استفاده از سفید کننده برای لباس تان بلامانع است، می توانید به آب  شستشو سفید کننده اضافه کنید.در رابطه با پارچه پشمی باید پارچه ای که از قبل در آب اکسیژنه خیسانده شده است، بر روی لکه قرار داده شود و پس از قرار دادن یک دستمال خشک زیر این لباس آن را اتو کنید. این لباس می بایست پس از آبکشی مناسب شسته شود.

 • لکه خون:

لباس ها را به مدت ۳۰ دقیقه در آب سرد بخیسانید. در صورتی که لکه پاک نشد، لباس را در محلول آب و آمونیاک ( ۳ قاشق آمونیاک در ۴ لیتر آب ) به مدت ۳۰ دقیقه بخیسانید.

 • لکه خامه، لکه بستنی، لکه شیر:

لباس ها را در آب سرد بخیسانید و سپس ناحیه مورد نظر را با شوینده مناسب لکه بری کنید. در صورتی که لکه پاک نشد، از سفید کننده و به میزانی که برای لباس مجاز می باشد استفاده کنید.( از سفید کننده برای لکه بری لباس های رنگی استفاده نکنید.)

 • لکه کپک و لکه خزه:

لکه های مربوط به کپک و خزه را باید در اسرع وقت پاک کنید. لکه را باید با آب و شوینده شستشو دهید و اگر برطرف نشد، از آب اکسیژنه (۳%) برای پاک کردن آن استفاده کنید.

 • لکه جوهر:

ناحیه لکه را زیر جریان پیوسته آب بگیرید و تا زمانی که جریان آب جوهر را به طور کامل پاک کند، منتظر بمانید. سپس آن را با آبی که به آن لیمو اضافه شده است به همراه شوینده پاک کنید و پس از ۵ دقیقه شستشو نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *